Wstecz

Prezentacja miasta

Menu

Lanškroun został założony w XIII wieku i jego nazwa Landeskrone - "Korona ziemska " podkreślała znaczenie miasta położonego na granicy Czech, Moraw i Śląska. Rozkłada się w Kotlinie Lanškrounkiej pod wysuniętymi najbardziej na południe cyplami Gór Orlickich na 49°55' szerokości północnej i 16°37' długości wschodniej na wysokości 380 m n. p.m

Miasto Lanškroun.

Dzisiejszy Lanškroun liczący 10 000 mieszkańców jest szybko rozwijającym się nowoczesnym ośrodkiem miejskim nastawionym na przyszłość. Słynie z elektroniki, przemysłu maszynowego, papierniczego oraz jest siedzibą szkół średnich, ośrodkiem kulturalnym oraz miastem słynącym z nowoczesnych boisk sportowych. Lanškroun jest centrum administracyjnym regionu Lanškroun obejmującym 22 wsie z prawie 25 000 mieszkańcami: Albrechtice, Anenská Studánka, Cotkytle, Čenkovice, Damníkov, Dolní Čermná, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Krasíkov, Lubník, Luková, Ostrov, Petrovice, Rudoltice, Sázava, Strážná, Tatenice, Trpík, Výprachtice, Žichlínek.

Lanškroun nawiązał długotrwałą współpracę z miastami partnerskimi: polskim Dzierżoniowem (120 km, 38.000 mieszkańców) oraz Serockem koło Warszawy (7.000 mieszkańców), słowackim Kežmarokiem położonym u wschodniego podnóża Wysokich Tatr (17.500 mieszkańców) oraz Castiglione In Severina w środkowych Włoszech nad Tybrem w regionie Lazio (3.000 mieszkańców).

Przemysł i zatrudnienie

Tabačka Lanškroun.

Zachodnia strefa przemysłowa Lanškrouna powstała po 1885 roku w pobliżu dworca kolejowego oraz głównej trasy północ-południe (kierunek Wrocław, Kłodzko - Brno, Wiedeń). Obecnie swoją siedzibę mają tutaj duże zakłady przemysłowe zatrudniające wysoko wykwalifikowanych pracowników i posiadające własny rozwój. Mniejsza wschodnia strefa przemysłowa jest położona po przeciwnej stronie miasta i skupia głównie dynamicznie rozwijające się firmy średniej wielkości. Miasto zainwestowało w grunty przeznaczone do rozwoju kolejnych firm na przyszłość nie tylko w tym miejscu. Głównymi gałęziami przemysłu w Lanškrounie jest przemysł elektrotechniczny (produkcja elementów i części elektronicznych), przemysł maszynowy (głównie produkcja maszyn jednofunkcyjnych i  narzędzi), przemysł papierniczy (produkcja, handel i dystrybucja produktów z papieru) oraz budownictwo.

Przedsiębiorstwa przemysłowe dają zatrudnienie mieszkańcom Lanškrouna i jego okolic. Do rozwoju miasta przyczyniło się cały szereg lokalnych przedsiębiorców i menadżerów oraz znaczne inwestycje wielu firm międzynarodowych., rozwijających w Lanškrounie własną produkcję. W tym dziesięciotysięcznym mieście działa blisko 250 spółek i jest zarejestrowanych 2000 prywatnych przedsiębiorców mniejszych i większych. Dowodem na istnienie silnie rozwiniętego przemysłu w Lanškrounie jest to, że w mieście liczącym dziesięć tysięcy mieszkańców w samym przemyśle utworzono blisko 6000 miejsc pracy. Również duże firmy dowożą swoich pracowników do pracy z miejscowości położonych w promieniu 50 km. Z Lanškrouna pochodzi dwie trzecie światowej produkcji zapalników do poduszek powietrznych, z pracy lanškrounskich techników i robotników pochodzi jedna czwarta ogólnoświatowej produkcji kondensatorów tantalowych, w swoim telefonie komórkowym lub pojeździe z pewnością macie szereg części wyprodukowanych w Lanškrounie.

Szkolnictwo i edukacja

Gimnazjum Lanškroun.

W II połowie XIX wieku powstają ośrodki edukacji – Gimnazjum (1874) oraz Technikum Tkackie. W trakcie XX wieku nastąpił rozwój wpływu czeskich mieszkańców w mieście i utworzono w nim czeską szkołę mieszczańską.  Na terenie miasta działa obecnie pięć przedszkoli (dla dzieci w wieku od 3-6 lat), cztery szkoły podstawowe (6-15 lat), trzy szkoły średnie (15-18 lat). Współczesne szkolnictwo średnie – Gimnazjum, Średnia Szkoła Zawodowa i Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Technikum Rolnicze – dają wykształcenie średnie ogólnokształcące oraz zawodowe. Dla uczniów oraz dzieci upośledzonych działa w mieście szkoła specjalna. W czasie wolnym dzieci oraz uczniowie mają okazję skorzystać z programów, kółek zainteresowań oraz z działalności domu dzieci i młodzieży, z kolei uczniowie utalentowani artystycznie kształcą się w podstawowej szkole artystycznej im. Jindřicha Pravečka o specjalizacji taniec i sztuki artystyczne.

Służba zdrowia i opieka społeczna

Służbę zdrowia w regionie Lanškroun zapewnia pięciu lekarzy pediatrów, dziesięciu lekarzy praktycznych, ponad dwudziestu specjalistów oraz piętnastu dentystów. W Lanškrounie swoją bazę ma pogotowie ratunkowe (tel. 155), pomagające pacjentom w sytuacjach stanowiących zagrożenie dla ich życia, w mieście działa również policja państwowa  (tel. 158) oraz miejska (tel. 156). Zawodową straż pożarną w Lanškrounie (tel. 150) może w trakcie interwencji wesprzeć kolejnych siedemnaście oddziałów ochotniczej straży pożarnej z regionu Lanškroun. W branży społecznej oraz zdrowotnie-społecznej działa do 25 organizacji i stowarzyszeń.

Kultura, sport, stowarzyszenia

Hala im. B. Modrého.

Na życie kulturalne i społeczne mieszkańców miasta aktywnie wpływa Centrum Kultury. Muzeum miejskie, mieszczące się w zamku w Lanškrounie, które zostało założone w 1905 roku, wydające kilka publikacji rocznie, regularnie przygotowuje nie tylko krótkoterminowe wystawy, ale również dba o stałe wystawy poświęcone Historii miasta Lanškrouna, Gabinet monet oraz medali malarza akademickiego Zd. Kolářskiego, Szklarstwo na pograniczu Czech i Moraw oraz Sala Pamięci Jindřicha Pravečka, rodaka z pobliskich Výprachtic. Biblioteka miejska na placu Al. Jiráska dysponuje dziesięcioma tysiącami tytułów, Kino Lanškroun mogące pomieścić prawie 300 osób wyświetla filmy codziennie przez cały rok. Centrum Informacji mieszczące się przy ulicy B. Němcowej (nr 124) świadczy nie tylko usługi w zakresie informacji o mieście i regionie, ale bierze również udział w przygotowaniu i opracowywaniu infrastruktury turystycznej czy też przygotowuje materiały informacyjno-propagandowe (rocznik informacyjny, kalendarz imprez miesiąca). Życie w mieście i regionie upamiętniają Listy Lanškrounska, obszerny dwutygodnik, który pięć razy w roku jest uzupełniany o pełno kolorowy dodatek specjalny.

W Lanškrounie działa stowarzyszenie obywatelskie. Działa tutaj wiele kulturalnych i sportowych oraz społecznych organizacji i stowarzyszeń obywatelskich. Pod względem liczby i aktywności znane są w szczególności zespoły muzyczne oraz śpiewacze (ponad 20 grup i zespołów), działają trzy grupy zespołów teatru amatorskiego. Znana jest praca i wyniki organizacji sportowych oraz klubów (ponad 30 oddziałów), w szczególności rowerzystów, siatkarzy, piłkarzy i turystów. Ostatni z wymienionych co roku w drugą sobotę września przygotowują tzw. Lanškrounską kopę, masowy rajd turystyczny z prawie czteroletnią tradycją (od 5 do 100 km), z którą są połączone jesienne uroczystości miejskie.

Typy na czas wolny

Kraina wokół Lanškrouna.

W Lanškrounie można skorzystać z oferty nie tylko ponad czterdziestu restauracji i barów szybkiej obsługi, ale również szeregu boisk sportowych. W zimie można wybrać się na łyżwy czy też hokej  do hali im. B. Modrego z taflą lodową, z kolei w lecie czynne jest kąpielisko Długi Staw z przygotowaną plażą i mini golfem. Przez większą część roku jest otwarty basen pływacki przy Szk. Podst. Dobrowskiego (12,5 x 6 m) czy wielka hala sportowa Střelnice. Przez cały rok można odwiedzić centrum bowlingu, siłownię, fitness studia. Spośród boisk zewnętrznych do gry zachęcają dobrej jakości boiska do gry w siatkówkę, siatkówkę plażową, korty tenisowe lub boisko do piłki nożnej. Przez większą część roku jest spławna rzeka Morawska Sazawa z Krasikowa, z góry można popatrzeć również na świat w centrum paraglidingu w Výprachticích lub skorzystać z okazji i wziąć udział w locie wycieczkowym na jednym z trzech lotnisk znajdujących się w obrębie piętnastu kilometrów.

Spędź urlop w regionie Lanškroun – znajdziesz tutaj świetne zaplecze. Na pewno zachwyci was czysta przyroda czy zabytki historyczne przeplatające się z elementami życia nowoczesnego. Nie lubisz siedzieć w miejscu? Czy w trakcie urlopu chcesz zobaczyć Czechy i Nizinę Połabską, Morawy czy urodzajną Hane, Polskę i Kotlinę Kłodzką? Z Lanškrouna dotrzesz do każdego z tych miejsc w ciągu godziny jazdy samochodem. Ze swojej lanškrounskiej bazy możesz w krótkim czasie wybrać się w najwyższe partie Gór Orlickich, wspiąć się na Śnieżnik lub odwiedzić region fortec, pokonać szczyty Jesioników czy zrelaksować się w termalnych uzdrowiskach, możesz dać się porwać poezji wzgórz Wyżyny Czesko-Morawskiej czy zniknąć w jaskiniach Morawskiego Krasu.

Poznaj, jak żyje się w Lanškrounie.

Zdjęcia: Jiřina Straková i Petr Celý